Posle skoro 50 godina u vrhunskom sportu, Marit Breivik je odlučila da se povuče. Kako bi joj zahvalila na trudu, Olimpijatopen je organozovao stručni seminar.
– Marit Breivik je ikona obuke, rekao je Tore Ovrebo u svom uvodu u specijalistički seminar Marit Breivik. – Razvila je liderstvo, posebno kroz pojam samovođenja, a pozicionirala je i ženski sport. Marit Breivik je bila i tvorac kulture i nosilac kulture.
Lista dostignuća Marit Brejvik je duga. 139 međunarodnih utakmica za Norvešku, klupski trener za Biasen i Larvik, 15 godina selektor reprezentacije i 13 međunarodnih medalja. Povezana je sa Olimpijatopenom od 2005. godine, uključujući kao OLT-trener, letnji sportski menadžer i pomoćnik najvišeg sportskog menadžera.
– Timska igračka stručnost koju je Marit donela na olimpijski samit dovela je do transfera stručnosti između sportova. Marit je uvek bila veoma otvorena za pomoć drugim trenerima, tako da njena stručnost koristi sportistima, kaže Øvrebø.
Na više ličnom nivou, vrhunski sportski direktor Brejvika govori i kao važnog kolegu i partnera u razgovoru.
– Marit je uvek bila veoma odlučna, ali to se kombinuje sa mnogo pažnje. Ona je stvorila prostor za vrhunski sport u norveškom društvu.
Vodeća žena za liderstvo
Tokom 15 godina kao selektor reprezentacije, Marit Breivik je razvila jasan stil rukovođenja, gde se mnogo gradi na zajedničkoj odgovornosti, uključivanju i samoupravljanju. U panel debati sa bivšim reprezentativkama Gro Hammerseng-Edin, Else-Marthe Sørlie Libekk i Karoline Dihre Breivang, sve tri su pohvalile stil vođenja Marit Breivik.
– Marit je pomogla da utičemo da se usudimo, a ona je jedna od onih koja me je najviše oblikovala i kao osobu i kao lidera, kaže Gro Hamerseng-Edin.
Podržava je bivša saigračica Else-Marte Sorli Libek.
– Marit je veoma veliki liderski uzor. Imali smo sreće što smo imali Marit tako blizu dugi niz godina i ona je ostavila jasan trag.
Troje saradnika su takođe razgovarali o nacionalnom timu koji je i dalje dobar primer inkluzivnog stila vođenja i suodgovornosti Marit Berivik.
– Marit i trenerski tim su svu odgovornost prepustili samim igračima, a mi smo bili odgovorni za izbor tima, utakmice i tajm-aute, podseća Hamerseng-Edin.
Torir Hergeirson je devet godina bio deo trenerskog tima Marit Breivik, pre nego što je preuzeo glavnu odgovornost kada se Breivik povukla sa mesta selektora reprezentacije 2009. godine.
– Verovatno ne bih izdržao u toj ulozi više od godinu dana, da nije bilo Marit. Osećao sam da zaista moram da učestvujem i da unesem svoje u tim, kaže Hergeirson.
Kaže da je doživeo da su ga izazivali, podržavali i postavljali zahtevi tokom perioda sa Breivik kao selektorom.
– Sve je bilo tako kompletno, kaže Hergeirson. – Nikada me nije nazvala pomoćnikom, već je koristila termin „ko-trener”. Marit je oduvek bila inkluzivna i brinula se da svima treba dozvoliti da doprinesu.
Tim u timu
Tokom svog boravka u rukometnom timu, Breivik je razvila metodu „Tim u timu“. Metoda se zasnivala na tome „ko sa kim šta može da stvara/razvija“. Između ostalog, stvoreni su kapitenski tim, bek, golman i bek.
Liv Hemestad je istraživala i napisala doktorat o vođstvu Marit Breivik. Između ostalog, pomno je pratila reprezentaciju dve sezone pod njenom upravom. Ona ističe da je Breivik dokazala da je metod „tim u timu” moguć i u kontekstu vrhunskog sporta.
– Marit ima mnogo znanja i potrebno je mnogo pedagoškog razumevanja i mudrosti da bi se vodila na način na koji je ona radila. To je umetnost ravnoteže između slobode i kontrole, individualnog i kolektivnog, profesionalnog i privatnog, i mene i ostalih, kaže Hemestad.
I sama Marit Brejvik kaže da je imala sreće.
– Imala sam sreće što sam imala igrače koji su imali hrabrosti da govore o ovim stvarima. To je dar, zaključuje Breivik.