Skepticizam trenera u vezi sa promenom 2016. godine za pravilo sedam na šest nije se smanjio u poslednje četiri godine, i mnogi to vide kao potvrdu. U istraživanju koje je sproveo Bjorn Pazen, trideset trenera se izjasnilo za povratak na staro pravilo, četiri trenera bi želela da promene novo pravilo, a pet žele da zadrže pravilo onakvim kakvo jeste. Jedan od kritičara je Velimir Petković, bivši trener nemačkih klubova Vetzlar, Goppingen, Eisenach i Fuchse Berlin, a sada nacionalni trener ruske selekcije.
Da li je po vašem mišljenju rukomet postao atraktivniji zbog promene pravila prema sedmom igraču na terenu?
- NE! U pravilniku je rukomet sport sa šest igrača na terenu i golmanom, a ne 7 protiv 6. S tim pravilom rukomet postaje sasvim drugačija – ali svakako ne i atraktivnija – igra. Često sam razgovarao s kolegama o činjenici da rukomet može i mora biti privlačniji – ali sigurno nije moguće sa ovim pravilom, za koje sam uvek bio protiv i ostaću.
Da li se osnovna ideja rukometa promenila kao rezultat ovog novog pravila?
- Osnovna ideja se nije promenila, ali su se mnoge stvari pogoršale. Na primer, suspenzije su nekada značile prednost, a danas ih više nema, što znači da je ideja o kažnjavanju nestala. I još jednom naglašavam: Rukomet je sport sa golmanom, ne bez toga. Ovo novo pravilo takođe uništava kreativnost igrača. I poslednje, ali ne najmanje bitno: teren je predviđen za šest napadača i šest defanzivca, sa sedam igrača uopšte nema pokreta. Igrači nemaju prostora.
Kako su se promenili vaš stil igre i sistem igre vašeg tima u vezi sa golmanom, napadom i odbranom kao rezultat promene ovog pravila?
- U 90 odsto svih situacija sa 7 na 6 nema napada u napadu, lopta se jednostavno prenosi, igrači stoje. Napadači samo čekaju greške odbrane, nema više situacija jedan na jedan koji rukomet čine tako atraktivnim. Ne postoje više nikakve pojedinačne ili grupne akcije za postizanje većine. Pored toga, odbrana je ograničena, sve se svodi na odbranu 6-0, druge varijante više ne postoje, što je takođe protiv osnovne ideje o različitim odbrambenim sistemima. Ovo ograničava taktičke mogućnosti trenera.
Da li ovo pravilo čini timove jačim – ili ima tendenciju da nagrađuje trenere koji rizikuju?
- U početku je bilo i dalje iznenađujuće kada je trener koristio ovu varijantu 7 na 6 za jedan napad, ali kada ekipe danas igraju dosledno sa superiornošću, to je zaista prednost za slabe ekipe, ali kao što je već pomenuto, igra nije atraktivnije jer fanovi to ne žele da vide tokom 60 minuta.
Kako vidite naročito „prazne mreže-golove“ i njihov uticaj na rukomet?
- Kako da ovo objasnim gledaocima kada igrač sa 40 metara pogodi prazan gol, dok golman sedi na klupi? To nema nikakve veze sa rukometom, to je degradacija našeg sporta po pravilu koja nikome nije potrebna. U košarci je dobro bacanje uvek u košu, u rukometu dobro bacanje ne znači da je i cilj – jer postoje golmani. Ovo pravilo jednostavno oduzima prednost dobrog golmana iz rukometa.
Da ste imali priliku za to, da li biste poništili ovu promenu pravila?
- Odmah bih ukinuo pravilo.