Jerome Fernandez nekadasnji vrhunski francuski igrac, sada trener Pays D’AIX Universite Club odgovarao je na dosta zanimljiva pitanja francuskih medija i tako podelio svoje iskustvo u vodjenu i radu sa ekipom.
Ako niste imali vremena da se pripremite za trening, kako ćete se „izvući“?
- Kada planiram treninge za narednu nedelju, postavljam teme za svaku trenaznu jedinicu (napad / odbrana / inferiornost / superiornost / mali prostor / veliki prostor …) i kada se moj tim zagreva, kreiram trening prema broju igrača koji su na raspolaganju, tako da stalno mogu da se prilagodim sadašnjem trenutku. Moje iskustvo kao igrača omogućava mi široku lepezu vežbi koje mogu održati u svojim treninzima, zavisno od teme pojedinacnog treninga.
Kako osiguravate pažnju i fokus grupe koju vodite?
- Volim da govorim mirno (tiho), da bih bio siguran da moji igrači ne prave buku. (bez rukovanja loptom ili driblingom dok govorim)
Koji je vaš omiljeni uvod u trening? Onaj koja direktno uvede igrače?
- Nakon zagrevanja zglobova i mišića koje je jako bitno za mene, uvek se trudim doći do igre. Mislim da je ovo najbrži način da se uđe u trening i dobiju iste pozitivne stvari za igrače kao na utakmici. Mislim da je važno uravnotežiti grupu na kolektivnim konfrontacijama i napraviti nivoe za individualni rad u obliku radionica.
Kako upravljati sa „indivudalizmom“ unutar grupe?
- Ja upravljam svim igračima u skladu sa njihovim karakterom, ali nijedan igrač ne bi trebao uticati na ostale.
Koju vezbu najviše koristite jer je veoma efikasna?
- Volim da koristim veci broj lopti tako da igrači razumeju da je to zaista važno
Koji je izazov koji rado dajete svojim igračima?
- Volim dati obećanje celom timu osim dotičnog igrača, jer on tada shvata da njegov neuspeh dovodi čitavu ekipu u opasnost.
Koliko dugo traje vaš govor pre utakmice? Šta je sa vašim govorom na poluvremenu?
- Pre utakmice, oko 10 minuta. Govorim o onome što smo pripremili da odigramo protiv današnjeg protivnika i pokušavam da završim svoj govor na pozitivnoj i motivacionoj noti. Na poluvremenu, ne više od 3/4 minuta da bi se igrači vratili na teren. Govorim o tome šta smo radili i šta je ono što nam je stvaralo probleme. Analiziram i pokušavam naći rešenja.
Koja je glavna (prva) stvar koju preduzimate kada vaš tim izgubi na utakmici? A koju kad pobedi?
- Kad izgubimo, obično pokušavam izgraditi samopouzdanje i da se vratimo na svoj kratkoročni cilj zavisno o vremenu koje je ostalo do naredne utakmice. Kad pobedimo, imam govor da relativizujem pobedu ali i ohrabrim tim, jer pobeda se stiče tek na kraju, ne pre.
Kako pomoći igraču koji ima problema tokom utakmice?
- Mislim da prvo moraš pokušati komunicirati s njim. Nakon razgovora, uglavnom stvari funkcionišu.