“HERE TO EXPLAIN“ je nov serijal tekstova pred EHF EURO 2024. u režiji EHF-a. Serijal počinje Vinsentom Grivoom, video analitičarom francuskog tima. On objašnjava kako su mu digitalizacija i tehnologija promenile posao i kako njegova analiza pomaže treneru tokom meča.
Bilo je to 2004. godine, na Olimpijskim igrama u Atini, kada je Vensan Grivo počeo kao video analitičar francuskog tima. Vešt kao rukometni trener i koristeći video kameru, postao je član stručnog štaba u muškoj ekipi – i još uvek radi ovaj posao danas u tehničkim okruženjima koja se stalno menjaju. „Godine 2004. snimali smo utakmice na VHS-u i morali smo da platimo DVD sa utakmicama. Definitivno to ne možete uporediti sa današnjim radom, istakao je Grivo.
Posle Svetskog prvenstva 2007, Francuska federacija je započela projekat za novi način analize mečeva, igrača i predstojećih protivnika. Vincent Griveau je bio deo tima, uz podršku stručnjaka za tehnologiju i softver – i nakon godinu dana testiranja, sistem je funkcionisao. Uglavnom se radilo o implementaciji novih servera i skladištenja podataka, ali i najboljem korišćenju softvera za video analizu. „Bila je to tehnička revolucija u mom radu i ključni trenutak kada smo shvatili šta je sve moguće sa novom tehnologijom, jer sada možemo da skladištimo ogromne količine podataka i imamo novi način označavanja utakmica.
Danas igrači i treneri svakodnevno koriste analizu utakmica u oblaku u kombinaciji sa drugim podacima za praćenje. „Navikli su na to, a naš trener Gijom Žil je kralj tehnologije“, kaže Grivo, koji stalno priprema video zapise za svakog igrača kako bi ga pripremio za predstojeće mečeve i poboljšao njegov učinak.
Trenutno Vincent Griveau radi na video snimcima EHF EURO protivnika, ne samo sa utakmica reprezentacije, već i koristeći sve dostupne podatke sa klupskih utakmica. „U tim klupskim utakmicama vidite trenutnu evoluciju sistema igre i taktike. Naši igrači i protivnici su deo ovog sistema, tako da moram da analiziram reprezentacije i klubove da bih imao ažurnu bazu podataka.
Svake nedelje, Grivo ima onlajn pozive sa trenerima da predstavi i razgovara o svojim video zapisima i podacima; u narednim nedeljama, biće održani pojedinačni onlajn sastanci sa svakim igračem kako bi se pregledali ključni delovi njegove analize. „Na primer, Ludovic Fabregas i ja ćemo se sastati ove nedelje da razgovaramo samo o odbrani. Proći ćemo kroz mnoge klipove, i naravno, igrači mogu trajno pristupiti ovoj bazi podataka sa svojim uređajima kao što su pametni telefoni ili iPad-i kad god žele nešto da provere.”
Uz podršku IT inženjera, Grivo je upravo postavio svoju najnoviju „bebu“, način snimanja, označavanja i komponovanja klipova koji podržava veštačka inteligencija. „Sa veštačkom inteligencijom, naš rad se potpuno promenio. Sada možemo analizirati gomilu podataka u roku od nekoliko sekundi; jedini posao koji smo ranije morali da uradimo je da „hranimo“ AI program tačno situacijama, sekvencama ili pokretima koje želimo da analiziramo. Ranije sam očima proveravao pokret u igri; sada AI radi taj posao – mnogo bolje nego što bi bilo koje ljudsko biće moglo da uradi, i naravno, mnogo brže. Tako da svaki igrač dobija prilagođene informacije o svemu što mu je potrebno.”
Ove nove tehnologije omogućavaju Grivou da radi svoj posao skoro uživo tokom utakmica. Sa kamerom programiranom veštačkom inteligencijom na tribinama koja odmah označava situaciju koju prepozna, Grivo obaveštava pomoćnog trenera Erica Matea preko radija i deli snimke. Na klupi, treneri mogu da vide šta treba promeniti ili da koriste klipove tokom tajm-auta ili poluvremena. „Pošto sam i rukometni trener, znam šta treba da dam“, kaže Grivo: „I nadam se da će treneri doneti ispravne odluke uz moju podršku. Moj glavni posao je omogućavanje prenosa i priprema podataka i klipova.”
Zbog brze tehnološke inovacije, Grivo ne koristi samo video snimke već i podatke iz praćenja igrača koje obezbeđuje Kinekon. „Pored video zapisa, takvi podaci govore o nivou izdržljivosti igrača. Iz određenih pokreta na snimku, ali i iz podataka praćenja možemo da vidimo da li je igraču potreban odmor ili oporavak. Ova analiza učinka pomaže osoblju da odluči, na primer, za fizičke pripreme tokom treninga i koliko će se oporaviti nakon utakmica.
Kao što je pomenuto, glavni trener Gijom Žil obožava korišćenje što više tehnologije: „On zna da mu ti snimci i podaci mnogo pomažu, ali ipak igrači pobeđuju u igri, a ne tehnologija ili video analitičar. Ja sam samo deo slagalice.” Ali ovaj deo slagalice je danas digitalan.
EHF