Ljubomir Vranješ kao igrač sa Švedskom je bio tri puta Evropski šampion, svetski šampion i osvajač srebrne olimpijske medalje. Kao trener, osvajanje EHF Lige šampiona 2014. godine sa SG Flensburg-Handevitom bio je najveći uspeh za Ljubomira Vranješa. Vranješ je trenirao srpsku, slovenačku i mađarsku reprezentacije i vrhunske klubove, uključujući Flenzburg i Rajn-Nekar Leven u Nemačkoj i Telekom Vezprem u Mađarskoj. Od početka sezone 2022/23, 49-godišnji trener trenira francuski tim USAM Nimes.
Da li je bilo očigledno da ćete posle igračke karijere postati trener?
- Nisam znao šta tačno želim, ali sam imao nekoliko opcija. Prvo sam želeo da postanem sportski direktor kluba, ali sam dobio toliko zahteva da li želim da postanem trener. Onda sam pomislio: ako drugi veruju da bih bio dobar trener, pokušaću. Nisam imao šta da izgubim. Otišao sam da postanem trener Skovdea u Švedskoj, onda me je moj bivši klub Flensburg potpisao za sportskog direktora, kasnije sam postao njihov trener i onda je sve počelo.
Koje su ključne karakteristike dobrog trenera?
- Morate da imate filozofiju o tome kako želite da trenirate i kako želite da igrate. I uvek radi ono u šta veruješ. Moja glavna misija je da igrače pojedinačno činim boljim iz godine u godinu, stoga morate tačno da znate šta želite da primenite. Ako formirate pojedinačne vrhunske igrače, formiraćete vrhunski tim. I zato morate da obrazujete što više vrhunskih igrača. I naravno da je igračima teži i intenzivniji posao nego treneru, ja samo pratim igrače na putu, savetujem ih. Kao mlad trener ulažete mnogo energije i truda u svaku odluku koju donesete za tim, kasnije se možete osloniti na svoje iskustvo. Radio sam u mnogim zemljama i naučio iz mnogih kultura koji je najbolji način da komuniciram sa igračima i kako žele da budu tretirani, jer je to neophodno znati. Ovo je bilo zanimljivo iskustvo, rasteš kao trener iz svakog posla koji radiš. Postao sam nešto poput istraživača. Morate biti inovativni i morate imati hrabrosti da uradite nešto novo kao trener – definitivno se ne možete osloniti samo na svoje iskustvo.
Koje osobine su potrebne mladim ljudima da postanu treneri?
- U početku, ne može svaki vrhunski igrač da postane vrhunski trener. Imao sam prednost što sam bio kapiten tima i igrao na ključnoj poziciji. Kada igrate ključnu ulogu u svom timu, mnogo je lakše preći sa igrača na trenera. Ali ovo nije sve ono što se računa. Vaša interakcija sa igračima je ključna – kako komunicirate sa svakim pojedinim igračem – jer morate da prilagodite svoju komunikaciju svim vrstama igrača, pa čak i vašim komunikacionim alatima. Nekim igračima je dovoljno usmeno objašnjenje, nekima je potrebna slika, nekima demonstracija, a nekima u pisanoj i usmenoj formi i demonstracija. To znači da morate biti jaki u razumevanju potreba svojih igrača ako želite da podignete njihov kvalitet i da izvučete najbolje iz njih. Onda morate da pronađete svoj stil vođenja, demokratski, ne više kao diktator – ovo je snažno povezano sa vašom trenerskom filozofijom. Morate imati na umu strukturu vašeg tima. U idealnom svetu, stariji igrači vode mlade. Ako te mlade puške postanu starije i vode sledeću generaciju, onda možete postići krug harmonije u svom timu.
Koje su razlike između klubova i reprezentacija kao trener?
- Kao klupski trener imate svakodnevni kontakt sa igračem i svakodnevni uticaj na njegov učinak. Ovog igrača pripremate psihički i fizički i stalno ste uključeni u njegov ili njen razvoj. Možete ga dovesti do vrhunskog učinka, jer je na njegovom najvišem nivou kada sezona kulminira. Možete odlučiti koliko će igrati na kojim mečevima i da li će igrati uprkos povredama. Kao selektor reprezentacije nemate skoro nikakav uticaj na razvoj igrača, na to kako trenira tokom sezone. Kao selektor reprezentacije, trebalo bi da imate tri strategije i da radite na detaljima te tri fokusne tačke u vreme priprema. Nikada ne znaš koliko je igrač stvarno spreman, nikad ne znaš da li je lakše povređen ili je van snage kada dođe u tvoj tim. Ali morate razumeti obe strane. Naravno, svakom igraču je čast da igra za svoju zemlju, ali s druge strane, vreme karijere nije neograničeno, morate da vodite računa o svom telu i fizički i psihički. I naravno, klubovi plaćaju igrače, i imaju određena prava.
Šta savetujete mladim igračima koji žele da postanu treneri, ili mladim trenerima koji žele da napreduju?
- Ako ste već doneli odluku da postanete trener, morate da imate ideju šta želite da postignete. Ako se još niste odlučili, morate da odgovorite na pitanje šta želite da radite, koje su vam vrline, koliko iskustva imate u igranju i kako to iskustvo možete prilagoditi svojoj trenerskoj karijeri. Najvažnije je: uzeti što više primera dobre prakse od svojih prethodnih trenera ili kada gledate trenere i utakmice na TV-u, ali ne pokušavajte da kopirate drugog trenera. Morate pronaći svoj stil, morate ostati autentični, morate ići svojim putem. Ali uvek gledajte levo i desno, šta drugi rade i zapitajte se šta je korisno. Sve što radite mora da dolazi iz srca.