ODMOR I ZNAČAJ KOJI IMA U SPORTU (izdvojeno mišljenje)
(autor Pedro Sequeira, predsednik je Metodske komisije EHF-a, Predsednik Udruženja Portugalskih rukometnih trenera i Profesor na ESDRM i FCDEF)
Dolaskom leta – Jula i Avgusta, većina sportova prekida svoja službena takmičenja. Neki ih ipak nastavljaju kao na primer: atletika, biciklizam, plivanje, tenis; jer funkcionišu u ciklusima koji se razlikuju od tradicionalnih sezona od Septembra do Juna. Drugi, poput fudbala prekidaju svoja takmičenja samo na mesec dana. Treći ih pak produžavaju turnirima ili drugim aspektima njihovog sporta (primer rukometa na pesku ili odbojke na pesku).
Prekid službenih takmičenja često nazivamo prelaznim periodom – vremenom između završetka takmičarskog i pripremnog perioda.
U profesionalnim sportovima, sportovima visokih performansi i takmičarskim sportovima obično se koristi kako bi se sportisti održali u formi tako da kada ponovo počnu svoju aktivnost, nisu na nuli. Dakle, kada se sportisti vrate svojim aktivnostima, moći će lakše i brže do svoje fizičke forme. Sa metodološkog stajališta (što se tiče kondicije), ovo je efikasan pristup razdoblju godišnjih odmora i drže ga se mnogi treneri i sportisti. Ali, vrlo je važno napraviti temeljnu procenu kako je prošla prethodna sezona. Na primer, na trenažnim nivoima, ako školskoj sezoni dodamo i sportsku sezonu, prirodno je da deca i mlađi sportisti dođu u sezonu godišnjih odmora sa akumulacijom fizičkog i psihičkog umora. Na treneru i roditeljima je da definišu šta je za sportistu u tom trenutku najbolje. Često, mladi tokom godišnjeg odmora nastavljaju da se bave drugim sportskim aktivnostima na plaži, u prirodi, na bazenu ili u moru. Rade to iz zabave, kao osobe koje uživaju u sportu kao razonodi i na taj način ne „stanu“ potpuno fizički već se opuste na svim nivoima. Drugi pak mogu da odluče da skoro potpuno prestanu i da se posvete drugim aktivnostima kao što su boravak na plaži sa prijateljima, čitanje knjiga, gledanje televizije, ili igranje na kompjuteru. Naravno da pri tome dolazi do velikog fizičkog i psihičkog opuštanja, i da povratak treningu može “koštati” više, ali će i dalje biti benefita ako se sportista nakon toga vrati motivisan i predan za još jednu sezonu.
Konačno, imamo i one sportiste koji koriste ovaj period za oporavak od povreda ili za nastavak treninga i poboljšanje onih stvari za koje smatraju da su im potrebne kako bi bili uspešniji u narednoj sezoni.
Sve dok to rade pod nadzorom trenera (čak i ako je to na daljinu!), rizici od pretreniranosti, demotivacije ili zasićenja biće kontrolisani.
Važno je da sportisti (i treneri!) shvate da je odmor ključan za uspeh sledeće sezone. Retki su sportisti koji izdrže godine i godine bez odmora uvek na istom nivou. Čak i profesionalcima je potrebna duža pauza. U zdravom telu – zdrav duh, primenjuje se u potpunosti na period posle odmora, ali upravo za to nam je i potreban… odmor!